USS Eagle 56 PE-56
Roll of Honor

In memory of those who lost their lives in
USS Eagle 56 PE-56
April 23, 1945
"Their names are etched into history as American Patriots"

Name
Rank / Rate
Service
Notes
Alexander, John Joseph
Fireman 1st Class
USN
Brown, James Orval
Chief Gunner's Mate
USN
Chapin, Seth Eaton
Ensign
USNR
Coleman, Robert Gurnett
Ship's Cook 3rd Class
USNR
Collins, Percy
Steward's Mate 2nd Class
USNR
Cunningham, James Oliver
Seaman 1st Class
USNR
Davies, Robert Lee
Soundman 2nd Class
USNR
Early, James Godsey
Lieutenant
USNR
Commanding Officer
Gegan, Joseph Patrick
Carpenter's Mate 2nd Class
USNR
Glenn, Harold Samuel
Machinist's Mate 1st Class
USNR
Goe, Walter Wrenn
Machinist's Mate 2nd Class
USNR
Gonzales, John Rodrigues
Watertender 2nd Class
USNR
Grosch, Arthur Albert
Coxswain
USN
Harden, William Lloyd
Chief Pharmacist's Mate
USN
Johnson, James Paul
Pharmacist's Mate 1st Class
USN
Jones, Norris Wilbur
Fireman 1st Class
USNR
Kessler, Robert Velgene
Seaman 2nd Class
USNR
Knapp, Paul Jaron
Seaman 2nd Class
USNR
Laubach, John Robert
Lieutenant (j.g.)
USNR
Lydon, Jr., Joseph Andrew
Radioman 2nd Class
USNR
Manning, Maurice Joseph
Watertender 3rd Class
USNR
Mathys, Edwin Frederick
Chief Machinist's Mate
USN
McKenzie, Jerry Howard
Machinist's Mate 3rd Class
USNR
Merk, John Charles
Electrician's Mate 2nd Class
USNR
Michelsen, Fredrich John Ralph
Machinist's Mate 1st Class
USNR
Morgan, Willie Benton
Chief Boatswain's Mate
USN
Neugen, George William
Machinist's Mate 1st Class
USNR
Phelps, Zug Chesley
Signalman 1st Class
USNR
Phillips, Christopher Columbus
Steward's Mate 3rd Class
USNR
Pulley, Jasper Davis
Seaman 1st Class
USN
Quinn, Jr., Virgil
Ship's Cook 2nd Class
USNR
Rodman, Harold Ralph
Yeoman 1st Class
USNR
Ronald, Archibald
Seaman 2nd Class
USN
Sabatino, George
Seaman 2nd Class
USNR
Schneider, Edwin Joseph
Radioman 3rd Class
USNR
Setzer, Joseph Frederick
Radioman 2nd Class
USNR
Shinn, Elliott Massey
Quartermaster 2nd Class
USNR
Smith, James Hutchnes
Steward's Mate 2nd Class
USNR
Stafford, Nathan Cheney
Fireman 1st Class
USNR
Surowiec, Leonard Jozef
Fireman 1st Class
USNR
Swan, Roy Fredrick
Ensign
USNR
Talley, James Francis
Seaman 2nd Class
USNR
Vanderheiden, Ambrose George
Lieutenant (j.g.)
USNR
Wallace, Raymond Robert
Seaman 2nd Class
USNR
Wengert, Henry Louis
Fireman 2nd Class
USNR
Westerlund, Jr., Ivar Adolph
Seaman 2nd Class
USNR
Whitcomb, Ellis Elmer
Seaman 2nd Class
USNR
Woods, Ralph William
Machinist's Mate 2nd Class
USNR
Young, Earle Erdelbert
Machinist's Mate 2nd Class
USNR


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Page published May 16, 2020



久久天天躁夜夜躁狠狠_在线高清视频不卡无码_性爱网