USS Monssen DD-436
Roll of Honor

Roll of Honor
In memory of those who lost their lives in
USS Monssen DD-436
November 13, 1943
"Their names are etched into history as American Patriots"

Name
Rank / Rate
Service
Notes
Ackerman, Philip Wayne
Seaman 1st Class
USN
*
Adams, James Wallace
Fireman 1st Class
USN
Adams, Orville Eugene
Seaman 2nd Class
USNR
Antonowicz, John Stanley
Fireman 2nd Class
USN
Ara, Joseph Francis
Fireman 2nd Class
USNR
Arch, Frank William
Seaman 2nd Class
USNR
Arnott, Charles Herbert
Fireman 2nd Class
USN
Arsenault, Leo George
Seaman 1st Class
USN
Augusta, Matthew Joseph
Seaman 1st Class
USN
Babb, Richard Clemence
Seaman 1st Class
USNR
Bailey, John Elwood
Seaman 1st Class
USN
Baker, Jr., Clifton Warren
Fireman 2nd Class
USN
Baker, Remely
Seaman 1st Class
USN
*
Balai, John
Torpedoman's Mate 3rd Class
USN
Balutes, Charles
Seaman 2nd Class
USN
Balwierczak, Joseph Robert
Seaman 2nd Class
USN
*
Barnes, Henry Malon
Seaman 1st Class
USN
*
Barnett, Eugene
Machinist's Mate 2nd Class
USN
Baronas, Stanley Tony
Seaman 2nd Class
USNR
*
Bastian, Henry Edward
Painter 3rd Class
USN
Becht, Jr., Charles Joseph
Seaman 1st Class
USN
*
Beck, Jr., William Jennings
Seaman 1st Class
USN
Becker, Fred
Fireman 2nd Class
USNR
Beff, Robert Elwood
Fireman 2nd Class
USN
Beilstein, Theodore Charles
Seaman 1st Class
USN
Beito, Jess
Seaman 2nd Class
USNR
Belcher, Daniel Arthur
Seaman 2nd Class
USNR
Bender, John Michael
Seaman 1st Class
USN
Bennett, Johnnie Edward
Seaman 2nd Class
USNR
Bentz, Henry Dale
Seaman 1st Class
USNR
Berseth, Elmer Fritjof
Seaman 2nd Class
USNR
Bevil, Glenn James
Acting Pay Clerk
USN
Bienko, Bennie
Seaman 1st Class
USN
Bizub, Peter Joseph
Acting Pay Clerk
USN
Blevins, Norman West
Fireman 2nd Class
USN
Breshears, Glenn Everett
Seaman 2nd Class
USNR
Brubaker, Lucian Sepherious
Quartermaster 3rd Class
USN
Burke, Dennis Charles
Radioman 3rd Class
USN
*
Burke, Joseph Francis
Radioman 1st Class
USN
Carr, Jr., John Wesley
Boatswain's Mate 2nd Class
USN
Chaffin, Alve James
Seaman 1st Class
USN
Chambers, Clifton Neal
Coxswain
USNR
*
Clark, Wilbur Russell
Watertender 2nd Class
USN
*
Clinefelter, Daniel Howard
Electrician's Mate 2nd Class
USN
Cole, Max Herbert
Radioman 3rd Class
USN
Colli, Robert Victor
Metalsmith 1st Class
USN
*
Crawford, Jr. George Thomas
Fireman 1st Class
USN
*
Crider, Jr., Arthur Lee
Machinist's Mate 2nd Class
USN
*
Delo, Gordon Kenneth
Chief Machinist's Mate
USN
*
Dingle, George Raymond
Chief Watertender
USN
Dozier, Spencer Boyd
Fireman 3rd Class
USNR
*
Drake, Jr., Lenox Brandon
Fireman 1st Class
USN
Driskill, Malcolm Jessie
Seaman 2nd Class
USNR
Drury, Claude Kenneth
Seaman 2nd Class
USNR
Dungan, Ernest Revis
Seaman 2nd Class
USNR
Dunn, Vernon Leland
Seaman 1st Class
USNR
Duran, Andrew
Seaman 1st Class
USNR
Durfee, Paul George
Seaman 1st Class
USNR
*
DuVal, Robert James
Boilermaker 2nd Class
USN
Eagy, Ross Marvin
Seaman 1st Class
USNR
East, Floyd Bernard
Seaman 1st Class
USNR
Eaton, Donald William
Seaman 2nd Class
USNR
Eberlein, Duane George
Ensign
USNR
Edge, William Marshall
Seaman 1st Class
USNR
Edwards, Francis Edward
Seaman 2nd Class
USN
Eggleston, Robert Charles
Torpedoman's Mate 3rd Class
USN
*
Ellis, Benjamin Charles
Mess Attendant 1st Class
USN
*
Eshelman, John William
Machinist's Mate 1st Class
USN
*
Estes, Herbert Fred
Fire Controlman 2nd Class
USN
Fearheiley, Jr., Otto G.
Seaman 2nd Class
USNR
Fegley, Wayne Francis
Seaman 2nd Class
USNR
*
Foster, William Kempton
Fireman 1st Class
USN
*
France, Marcel Joseph
Watertender 2nd Class
USN
*
Frosch, Andrew Joseph
Lieutenant
USN
Engineering Officer
*
Galiardi, Raymond Tulio
Fire Controlman 2nd Class
USN
Gavin, Martin Joseph
Mess Attendant 2nd Class
USN
*
Goodloe, Raymond Sheldon
Machinist's Mate 1st Class
USN
Goolsby, Donald Earl
Seaman 1st Class
USNR
Graham, Freelon Maurice
Pharmacist's Mate 1st Class
USN
*
Heine, Erwin August
Soundman 3rd Class
USN
*
Henrichon, Donald Charles Theo.
Carpenter's Mate 1st Class
USN
*
Hill, Owen Richard
Torpedoman's Mate 2nd Class
USN
Howard, Robert Stockton
Ship's Cook 2nd Class
USN
Huff, Jr., Arthur
Mess Attendant 2nd Class
USN
Jenkins, Hilerd Westley
Lieutenant (Medical Corps)
USNR
Medical Officer
*
Jensen, Theodore
Chief Torpedoman's Mate
USN
Jordan, Thomas Ross
Seaman 1st Class
USN
*
Kemper, James Lawson
Lt. Commander
USN
Executive Officer
*
King, Charles Junior
Seaman 1st Class
USN
Kirk, Marcus Clair
Machinist's Mate 1st Class
USNR
Kittredge, Robert William
Ensign
USNR
Knaggs, Dale Wesley
Lieutenant (j.g.)
USN
Comm. Officer
Kraemer, Ernest Dillon
Seaman 1st Class
USN
Lane, Martin Elmer
Seaman 1st Class
USNR
Lewis, Charles Robert
Ship's Cook 3rd Class
USN
*
Little, Roy Robley
Seaman 1st Class
USN
*
Mac Intosh, James Robert
Watertender 1st Class
USN
*
Mack, Jr., Adolph William
Watertender 1st Class
USN
*
Matthews, Ivan Joel
Radioman 2nd Class
USN
McKesson, Elmer Isaac
Radioman 3rd Class
USNR
Merritt, Henry
Fireman 3rd Class
USNR
*
Miller, Ralph Edmond
Electrician's Mate 1st Class
USN
*
Montgomery, Dewey Patton
Seaman 1st Class
USN
Moore, James Albert
Fireman 2nd Class
USN
Moore, Richard Ewing
Fireman 2nd Class
USNR
*
Myers, Edward Andrew
Ship's Cook 2nd Class
USN
*
Nance, Glenn Wesley
Ensign
USN
Neher, Robert Joseph
Seaman 2nd Class
USN
*
Njaa, Kermit Elvin
Fire Controlman 3rd Class
USN
Noble, Hezie
Officer's Cook 2nd Class
USN
Olszewski, Vincent Peter Steve
Fireman 3rd Class
USN
Oman, Charles Lee
Fireman 3rd Class
USNR
*
Oram, Orluff
Fireman 1st Class
USN
Orner, Fred
Seaman 2nd Class
USNR
*
Orsie, Charles John
Chief Radioman
USN
*
Orton, Raymond
Machinist's Mate 1st Class
USN
Ouellette, Wilfred Joseph
Fireman 2nd Class
USN
Pennell, Lewis Edward
Ensign
USN
*
Perkins, Orie Dalton
Chief Pharmacist's Mate
USN
*
Petty, Harland Hugh
Gunner's Mate 2nd Class
USN
*
Plumley, Leo David
Seaman 1st Class
USN
Porter, Joseph Gideon
Torpedoman's Mate 3rd Class
USN
*
Price, John
Chief Machinist's Mate
USN
*
Ratcliffe, William Edward
Machinist's Mate 1st Class
USN
*
Row, Cleo Frank
Signalman 1st Class
USN
*
Sanders, Layman Morris
Machinist's Mate 2nd Class
USN
Sanford, Walter Edward
Seaman 2nd Class
USN
Satterfield, James Anderson
Fireman 2nd Class
USN
*
Scherpik, Jr., William Rudolph
Metalsmith 2nd Class
USN
Schroeder, Leroy
Chief Storekeeper
USN
*
Sellers, Milan
Chief Boatswain's Mate
USN
Sheets, Lloyd
Torpedoman's Mate 3rd Class
USN
*
Shinn, George
Watertender 1st Class
USN
*
Smith, Clayton Fredrick
Fire Controlman 3rd Class
USN
*
Spaeth, Alvis
Seaman 1st Class
USN
*
Steffe, Merlin Maynard
Fire Controlman 3rd Class
USN
Sutton, Donald Frank
Radioman 3rd Class
USN
Terpening, Jr., Charles Everett
Seaman 1st Class
USN
*
Tipton, Robert Edward
Ship's Cook 3rd Class
USN
*
Wager, Hubert Warren
Lieutenant (j.g.)
USN
Gunnery Officer
*
Ward, Lawrence Edward
Fire Controlman 3rd Class
USN
Wardrip, Ivan Forest
Seaman 2nd Class
USNR
*
Waters, William Dale
Gunner's Mate 3rd Class
USN
*
Watkins, Jack Barbee
Yeoman 2nd Class
USN
*
Weston, Arthur Dick
Boatswain's Mate 1st Class
USN
         
*
Commissioning crew      

To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.



Page published Nov. 4, 2020



久久天天躁夜夜躁狠狠_在线高清视频不卡无码_性爱网