HMS Hecla
Roll of Honour

In memory of those who lost their lives in HMS Hecla
"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Date
Name
Rate
Notes
Feb. 26, 1940
Wyld, Frank H.
Colour Sergeant (RM)
May 15, 1942
Mined by Doggerbank (Schiff 53) off Cape Agulha, South Africa
Baker, Harold F.
Stoker 1st Class
Barker, Cyril R.
Leading Writer
Collard, William K. L.
Leading Supply Assistant
Crompton, Frank
Ordinary Seaman
Eccleston, Harry
Able Seaman
Ford, Brian H. P. D.
Signalman
Griffiths, Dennis E.
Electrical Artificer 4th Class
Hatchett, Harold
Telegraphist
Hoar, Ernest H.
Electrical Artificer 4th Class
Hooper, Horace E.
Stoker 2nd Class
Hosken, Leonard C.
Supply Assistant
Knight, Stanley V. A.
Able Seaman (RFR)
Marson, William
Able Seaman
Perkin, Harold V.
Leading Supply Assistant (RNVR)
Roach, William J.
Joiner 4th Class
Robinson, Henry
Telegraphist
Satterley, Frederick
Able Seaman
Shaw, David W.
Leading Wireless Mechanic (RNZN)
Stallwood, Sidney J.
Stoker
Tague, George
Painter 4th Class
Wanklyn, Gordon T.
Ordnance Artificer (O)
Williams, Joseph
Writer
Yalland, Cyril R.
Able Seaman
Yates, Thomas S.
Joiner
Aug. 28, 1942
Quinn, John
Able Seaman
Died of illness
Nov. 12, 1942
Vessel loss, torpedoed and sunk by U-515 (KpLt. Werner Henke)
Adams, William
Stoker 1st Class
Aggett, Charles J.
Stoker 1st Class
Aldridge, William J.
Stoker 1st Class (RFR)
Alexander, Arthur G. E.
Stoker 1st Class
Arthur, Launcelot
Stoker 1st Class
Ashcroft, William
Stoker 2nd Class
Bailey, Frederick B.
Stoker 2nd Class
Baker, William J.
Leading Stoker
Barber, Kenneth E. W.
Engine Room Artificer 4th Class
Barker, Herbert T.
Ordinary Seaman
Bartley, Lester C.
Stoker 1st Class
Bastin, Walter J.
Leading Stoker
Baxter, Thomas P.
Able Seaman
Beardmore, George F.
Engine Room Mechanic 5th Class
Beaton, Charles F.
Able Seaman
Beeson, Eric T.
Stoker 2nd Class
Bell, George
Stoker 1st Class
Bennett, John F.
Engine Room Artificer 4th Class (SANF)
Bicknell, Alfred
Stoker 1st Class
Bird, Henry S.
Engine Room Artificer 4th Class
Blackshaw, Frank
Able Seaman (RNVR)
Blake, Charles J. E.
Engine Room Mechanic 5th Class
Bond, Eric C.
Ordnance Artificer 4th Class
Bott, George W. R.
Able Seaman
Bowen, Albert E.
Able Seaman
Bower, James W.
Leading Stoker
Boyle, Cyril B.
Electrical Artificer 4th Class
Bradshaw, Howell G.
Stoker 1st Class
Brettell, Geoffrey S.
Lieutenant (E)
Britton, James
Electrical Artificer 4th Class
Brooks, Edward W.
Stoker 1st Class
Brown, Claude D.
Telegraphist
Brown, Frederick A.
Engine Room Mechanic 5th Class
Brown, Norman R.
Sick Berth Chief Petty Officer
Brown, Tom
Able Seaman
Brunton, George C.
Stoker 1st Class
Bunce, Walter E.
Engine Room Mechanic 5th Class
Burns, Thomas
Leading Stoker
Burrows, Christopher
Ordinary Seaman
Burton, Henry
Stoker 1st Class
Burton, John
Able Seaman
Bushnell, Charles E.
Officer's Cook 1st Class
Butler, Charles W.
Engine Room Artificer 4th Class
Callard, Francis
Stoker 1st Class
Campbell, Philip
Ordinary Seaman
Cannon, Howard R.
Leading Seaman
Carr, William
Engine Room Artificer 4th Class
Chapman, Robert G.
Able Seaman (RANR)
Leading Signalman
Clark, John A.
Able Seaman
Clatworthy, Thomas A.
Able Seaman
Coben, Horace A.
Yeoman of Signals
Codman, Richard W.
Able Seaman
Collard, Stanley B.
Stoker 1st Class
Cook, Sydney C.
Chief Petty Officer Cook
Cooke, Herbert C.
Electrical Artificer 4th Class
Cooksley, Joseph
Leading Stoker
Copas, George
Stoker 2nd Class
Corcoran, Joseph
Stoker 2nd Class
Cosgrove, Thomas
Able Seaman
Cox, Guy H. G.
Lieutenant (RNVR)
Crowhurst, James T. G.
Ordinary Seaman
Cummings, James
Stoker 2nd Class
Cummins, Thomas
Plumber 1st Class
Davies, Ronald J.
Able Seaman
Dean, Charles T.
Chief Yeoman of Signals
Deller, George D.
Leading Supply Assistant
Dent, Reginald A.
Chief Writer
Dixon, Joseph H.
Ordinary Seaman
Dodds, George W.
Engine Room Artificer 4th Class
Doherty, William P.
Ordinary Seaman
Donaldson, James W.
Ordinary Seaman
Dore, Ronald J.
Engine Room Artificer 2nd Class
Downing, Arthur K.
Able Seaman
Drake, Sydney W.
Stoker 1st Class
Draycott, John
Stoker 1st Class
Dutton, Alfred
Stoker 1st Class
Eastham, John
Chief Electrical Artificer
Edmunds, Harry
Warrant Electrician
Edwards, Frederick
Stoker 1st Class
Edwards, Norman D.
Ordinary Signalman
Egan, Eugene
Able Seaman
Elliot, Robert
Able Seaman
Elliott, Cyril A.
Leading Supply Assistant
Elliott, Robert
Leading Seaman
Died of wounds Jan. 1, 1943
Elliston, Leonard W.
Petty Officer
Eustice, Frederick
Petty Officer
Farmer, Gilbert
Stoker 2nd Class
Farr, Laurence H.
Warrant Ordnance Officer
Farrell, Matthew
Stoker 1st Class
Farrington, Thomas H.
Cook
Faulkner, Arthur J.
Ordinary Seaman
Finch, Frederick W.
Electrical Artificer 2nd Class
Fitzgerald, John
Leading Stoker
Fitzgerald, Roland
Ordinary Seaman (RNZN)
Ford, James
Stoker 1st Class
Fox, William T.
Stoker 1st Class
Frazer, John
Stoker 1st Class
Garr, Sidney H.
Able Seaman
Galvin, Thomas J.
Stoker 1st Class
Gardiner, Reginald G.
Petty Officer Steward
Gilbert, Lawrence
Able Seaman
Giles, Frank R.
Ordnance Artificer 4th Class
Gill, Horace L.
Leading Stoker
Goddard, Edgar
Stoker 1st Class
Gorton, Henry F.
Electrical Artificer 4th Class
Gow, James A.
Canteen Manager
Grant, William E.
Engine Room Artificer 1st Class
Greedy, Frederick W.
Petty Officer
Greenall, Robert
Stoker 1st Class
Griffiths, Albert
Supply Assistant
Hackett, Ernest T.
Paymaster Lieutenant (RNVR)
Hadley, George A.
Petty Officer
Hall, Edward F.
Leading Steward
Hamilton, Walter
Plumber
Harbottle, Leonard
Stoker 1st Class
Harbour, Stanley
Able Seaman
Hardacre, Thomas R. S.
Stoker 1st Class
Harmsworth, William
Able Seaman
Hayward, Leonard V.
Engine Room Mechanic 5th Class
Hayward, William E.
Commissioned Gunner (T)
Heath, William A.
Chief Engine Room Artificer
Heavens, John S.
Stoker 1st Class
Hewitt, Reginald J.
Joiner 4th Class
Higham, Richard
Able Seaman
Hill, Bertram J.
Blacksmith 1st Class
Hill, Joseph
Stoker Petty Officer
Hobbs, Henry T.
Chief Shipwright
Hobbs, Robert
Steward
Holcombe, Henry P.
Petty Officer
Holden, Fred
Able Seaman
Holmes, Norman
Engine Room Mechanic 5th Class
Holt, John
Able Seaman
Honey, Herbert D.
Warrant Supply Officer
Died of wounds Dec. 14
Horrell, Henry J.
Chief Electrical Artificer
Hotchkiss, John M. S.
Paymaster Sub Lieutenant (RNVR)
Huck, Thomas W.
Engine Room Artificer 4th Class
Hudson, Tom
Electrical Mechanic 5th Class
Hughes, Stanley G.
Electrical Artificer 3rd Class
Hunt, Alfred J.
Stoker 1st Class
Hutchison, Robert
Warrant Writer
Jackson, Francis W.
Able Seaman
Jacobs, Frederick W.
Joiner 4th Class
James, David B.
Able Seaman
Jarvis, George H.
Chief Petty Officer
Jepson, George
Leading Telegraphist
Johns, Thomas W.
Stoker 1st Class
Jones, John
Stoker 1st Class
Jones, Melville E.
Coder
Kenny, John
Able Seaman
Kingslan, Samuel J.
Able Seaman
Knapp, Cedrick G.
Shipwright 4th Class
Knox, Washington S.
Leading Cook
Landells, Donald P.
Engine Room Artificer 1st Class
Lavallin, Ronald G.
Leading Seaman
Lawrence, Leonard G.
Ordnance Mechanic 5th Class
Lee, Leonard C.
Stoker 1st Class
Levein, Charles R.
Leading Seaman
Levey, John
Ordinary Seaman
Lewis, Arnold J.
Supply Chief Petty Officer
Lewis, Charles A.
Able Seaman
Lewis, William J.
Leading Stoker
Lloyd, George H.
Engine Room Artificer 4th Class (SANF)
Lloyd, Harold
Joiner 4th Class
Long, John
Stoker 1st Class
Lowen, Bob
Electrical Artificer 4th Class
Luxton, Thomas
Leading Cook
HMS Venomous rescue party
Lynch, Bernard
Able Seaman
Lynch, James
Stoker 1st Class
Macklin, Charles R.
Stoker 2nd Class
Mahoney, Arthur T.
Ordinary Seaman
McCarthy, Arthur
Able Seaman
McDonald, Hector
Chief Petty Officer
McKay, John W.
Stoker (RNPS)
McLachlan, Arthur H.
Able Seaman (RNVR)
Millar, Thomas W.
Stoker 1st Class
Minor, George W. D.
Petty Officer
Mitchell, Charles H.
Able Seaman
Monk, Frank L.
Paymaster Captain (RNVR)
Mortimer, Norman A.
Stoker 2nd Class
Moss, Brian C.
Cook (O)
Mullock, George R.
Stoker 1st Class
Nairne, William J. W.
Leading Seaman
Nash, Charles S.
Leading Stoker
Nelson, Ernest E.
Stoker 1st Class (RFR)
Newitt, William
Stoker 1st Class
Norcott, Sydney C.
Boatswain
Odey, Charles W.
Able Seaman
Packer, Vivian L.
Engine Room Artificer 4th Class
Page, Reginald J.
Able Seaman (RFR)
Page, Thomas
Sailmaker's Mate
Paul, Francis B.
Stoker 1st Class
Peers, Charles V.
Able Seaman (SANF)
Pickton, George E.
Engine Room Mechanic 5th Class
Plummer, George E. A.
Supply Petty Officer (RNVR)
Preece, Donald A.
Leading Supply Assistant
Pringle, Henry G.
Ordinary Telegraphist
Prout, George E.
Stoker 1st Class
Prowse, Arthur J.
Leading Stoker
Pyle, Thomas G.
Able Seaman
Radcliffe, Horace W.
Stoker Petty Officer
Raywood, Thomas
Able Seaman (RNVR)
Rees, Elwyn
Stoker 1st Class
Rees, Oswald
Steward
Reeves, George
Able Seaman (RANR)
Richards, Frederick D.
Ordnance Artificer 4th Class
Richards, Stanley J.
Able Seaman
Richardson, Stanley C.
Sub Lieutenant (RNVR)
Robinson, Albert E.
Leading Steward
Rodgers, Stephen L.
Ordinary Seaman
Rogers, Percy C.
Shipwright 1st Class
Root, Sidney W.
Leading Signalman (RNVR)
Rowley, Lawrence E.
Engine Room Artificer 4th Class
Russell, Robert
Supply Petty Officer
Rust, Walter H.
Stoker Petty Officer
Sadler, Charles J.
Stoker 1st Class
Sadler, Walter H.
Sick Berth Attendant
Saunders, Richard J. A.
Warrant Cook
Scanlan, William A.
Shipwright 1st Class
Sevenoaks, Frederick
Shipwright 4th Class
Shaw, Brian W. C.
Leading Sick Berth Attendant
Shaw, William
Steward
Sherwood, Robert W.
Supply Assistant
Sime, William J. D.
Able Seaman
Skaife, Thomas
Able Seaman
Skelhorne, Jabez
Engine Room Artificer 4th Class
Small, Percy
Stoker 1st Class
Smith, Francis A.
Canteen Assistant
Smith, Ian R.
Electrical Artificer 4th Class
(SANF)
Smith, Rufus B.
Steward
Smith, Thomas E. L.
Ordinary Seaman
Smith, William E. T.
Ordinary Coder
Stafford, James H.
Ordnance Artificer 4th Class
Stocker, Charles
Able Seaman
Stone, Sidney J.
Supply Chief Petty Officer
Storey, Granville L. G.
Petty Officer Writer (RNVR)
Storey, Harold
Able Seaman
Suggett, William W.
Ordinary Mechanic
Sullivan, John
Stoker Petty Officer
Summerbell, Alexander
Able Seaman
Sweetland, Henry T.
Leading Seaman
Symes, Colin D.
Petty Officer Writer
Symmonds, William C.
Assistant Cook
Symons, George F.
Engine Room Artificer 1st Class
Taylor, George
Able Seaman
HMS Venomous rescue party
Taylor, George E.
Able Seaman
Taylor, Stephen W.
Able Seaman
Taylor, William J.
Leading Stoker
Templeton, Harold J.
Chief Electrical Artificer
Thick, Albert J.
Leading Stoker
Thomas, Frank S.
Stoker 1st Class
Thomas, Glyn
Able Seaman
Thompson, John P.
Engine Room Artificer 5th Class
Thompson, Leslie
Ordnance Mechanic 5th Class
Tottel, Thomas W.
Leading Stoker
Trask, Norman G.
Joiner 4th Class
Treloar, William
Able Seaman
Trethewey, Alfred M.
Telegraphist
Trevett, Albert H.
Leading Seaman
Triggs, William J.
Petty Officer
Turner, Leslie W.
Stoker 1st Class
Unwin, Charles
Engine Room Artificer 4th Class
Utterton, Christopher J.
Leading Telegraphist
Veighey, William
Able Seaman
Waldock, Thomas D. A.
Stoker 1st Class
Wardell, Alan E.
Electrical Artificer 4th Class
Webb, Bertie L.
Able Seaman
Webber, Rex
Chief Petty Officer Stoker
Weeks, Sidney V.
Leading Stoker
Welsh, Sidney C.
Able Seaman
West, William E.
Stoker 1st Class
White, Alfred W.
Shipwright 3rd Class
White, George
Stoker 1st Class
Wilkinson, George E.
Stoker 1st Class
Williams, Dennis R.
Electrical Artificer 4th Class
Williams, James H.
Able Seaman
Williams, John
Leading Steward
Winson, William G.
Stoker 1st Class
Wood, Eric
Leading Supply Assistant
Wood, Percy J.
Able Seaman
Woodhead, Harry
Leading Coder
Woodward, James
Engine Room Artificer 4th Class
Wright, Ronald S.
Sick Berth Attendant


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Roll of Honour
Class Overview
Page published Nov. 30, 2008



久久天天躁夜夜躁狠狠_在线高清视频不卡无码_性爱网